Nawigacja
Strona Główna
Wiem, umiem, rozumiem
ROBOTYKA
Wolontariat
TPD
Galeria
Twórczość uczniów
Linki
Kontakt ze szkołą
Wyszukiwarka
RODO
Nabór LO i BS I st.
BIP
INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

04 września 2017r w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2017/2018. Zgodnie ze szkolną tradycją ten dzień rozpoczęliśmy Mszą Świętą w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Przemkowie. Mszę odprawił dla uczniów przemkowskich szkół ksiądz Michał Płończak. W Mszy wzięły udział poczty sztandarowe. Zespół Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie reprezentował poczet uczniów przemkowskiego liceum w składzie: Szymon Dryja, Aleksandra Piotrowska i Klaudia Cirka. Apel poprowadziła uczennica klasy II LO Patrycja Piech. W trakcie uroczystości Patrycja zaakcentowała koleją rocznicę wybuchu II wojny światowej m.in. poprzez recytację wiersza Jana Romockiego "Modlitwa Szarych Szeregów" przy akompaniamencie gitarowym nauczyciela pana Adama Rusynko. Nowy dyrektor szkoły Pani Monika Dźwigaj po krótkim przywitaniu przekazała uczniom główne zamierzenia na bieżący rok szkolny. Życzymy wszystkim wiele radości płynącej z obcowania z nauką, dobrych ocen i samych szczęśliwych dni w murach naszej szkoły.



   
LOGICZNE MYŚLENIE - PIERWSZY KROK DO SUKCESU
Gdy logika to zabawa – cały świat to łatwa sprawa!

Już od września 2017r. Zespół Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie zaprasza Wszystkich LOGICZNIE MYŚLĄCYCH lub chcących nauczyć się LOGICZNEGO MYŚLENIA mieszkańców Gminy Przemków do udziału w projekcie "Logiczne myślenie – pierwszy krok do sukcesu". Projekt jest dofinansowany ze środków programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację „Wrzosowa Kraina”. W ramach realizacji projektu zakupione zostały gry logiczne oraz logiczno-matematyczne, a także inne pomoce naukowe rozwijające m.in. wyobraźnię przestrzenną. Planujemy przeprowadzić cykl zajęć i spotkań dla lokalnej społeczności, dotyczących rozwoju logicznego myślenia, umiejętności matematycznych i wyobraźni przestrzennej.



Zajęcia kierowane do dzieci i młodzieży pokażą im, jak można poprzez zabawę rozwijać się intelektualnie. Dorośli uczestniczący w zajęciach i turnieju gier logiczno-matematycznych połączą aktywność umysłową z poszerzeniem swojej wiedzy na temat pomocy dzieciom w rozwijaniu umiejętności matematyczno-logicznych. Wielu rodziców skarży się, że ich pociechy mają trudności z matematyką. Projekt pokaże, że tych trudności można uniknąć lub je zmniejszyć. Pomagają w tym m.in. ćwiczenia logicznego myślenia i szereg gier i zabaw logiczno-matematycznych jakie zaprezentujemy w czasie zajęć i planowanego w projekcie turnieju. Projekt przyczyni się w dużym stopniu do integracji społeczności lokalnej, zarówno dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. Pokaże sposób na pożyteczne i przyjemne spędzanie czasu wolnego. Dzięki udziałowi w projekcie młodzież z Zespołu Szkół pozyska również informacje o możliwych źródłach finansowania oddolnych inicjatyw i zdobędzie doświadczenie w planowaniu i organizacji przedsięwzięć dla społeczności lokalnej. Zajęcia i spotkania w ramach projektu będą ogłaszane i podawane do publicznej wiadomości dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców Gminy Przemków z zaznaczeniem, które ze spotkań będzie przeznaczone dla jakiej grupy wiekowej. Zakładamy również możliwość przeprowadzenia dodatkowych zajęć na terenie świetlic wiejskich, które wyrażą współpracy z nami przy organizacji zajęć typu „Gry logiczno-matematyczne dla całej rodziny”.
Umowy zostały wręczone 30 czerwca.






   
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO - INFORMACJA

Dyrektor Zespołu Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie informuje, iż rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 odbędzie się 4 września według poniższego harmonogramu:
- 8.00 - Msza Święta w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Przemkowie;
- 9.15 - uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego w świetlicy szkolnej z udziałem uczniów klas Liceum Ogólnokształcącego i Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz nauczycieli.
Przypominamy o stroju galowym!!!
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych odbędzie się w środę 6 września o godzinie 16.00 na świetlicy szkolnej.

   
WAKACYJNY III KLASYFIKACYJNY TURNIEJ SZACHOWY

Już w wakację, 24-25 czerwca 2017 r. (sobota i niedziela) odbył się III Klasyfikacyjny Turniej Szachowy zorganizowany przez UKS "Szach-Mat" Przemków i Zespół Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie (Monika Dźwigaj i Dariusz Dźwigaj). Uroczystego otwarcia Turnieju dokonali: dyrektor Zespołu Szkół pan Dariusz Dźwigaj i prezes UKS "Szach-Mat" pan Józef Tarawski. Pan Dariusz Dźwigaj podziękował pani Katarzynie Tarawskiej i panu Józefowi Tarawskiemu za ponad roczną współpracę z UKS. Sędzią głównym zawodów był pan Artur Adamek. Szachiści rywalizowali w czterech grupach: A -dla zawodników do FIDE (maks. 2199 elo), B1 - dla zawodników z rankingiem do 1600 PZSzach, B2 - dla zawodników z rankingiem do 1400 PZSzach i C - dla zawodników z rankingiem 1000-1100 PZSzach. Na turnieju zjawili się zawodnicy z Przemkowa, Głogowa, Gościeszowic, Niegosławic, Polkowic, Lubina, Biernatowa, Milicza, Zielonej Góry, Żarowa, Wiszni Małej, Szewce i Wrocławia. W grupie A zwycięzcami okazali się: I miejsce - Hubert Zieliński, II miejsce - Jakub Wronowicz, III miejsce - Tomasz Findysz. W grupie B1 zwycięzcami okazali się: I miejsce - Kacper Bochenek, II miejsce - Piotr Zapolski, III miejsce - Oskar Bielak. W grupie B2 zwycięzcami okazali się: I miejsce - Mateusz Uhryn, II miejsce - Aleksander Sosnowski, III miejsce - Łukasz Uhryn. W grupie C zwycięzcami okazali się: I miejsce - Adrian Szeremeta, II miejsce - Maciej Pachurka, III miejsce - Aleksander Mydłowski. Jedenastu zawodników uzyskało lub podwyższyło kategorię. Gratulujemy!!!


   
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016//2017

23 czerwca 2017 r. uczniowie udali się po raz ostatni do szkoły, aby odebrać świadectwa promocji do następnej klasy. Po dziesięciu miesiącach ciężkiej i wytężonej pracy zbierają zasłużone laury. Zgodnie ze szkolną tradycją ten dzień rozpoczęliśmy Mszą Świętą w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Przemkowie. Mszę odprawił dla uczniów przemkowskich szkół ksiądz Michał Płończak. W Mszy wzięły udział poczty sztandarowe. Zespół Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie reprezentował poczet uczniów przemkowskiego liceum w składzie: Szymon Dryja, Patrycja Piech i Klaudia Cirka.



Po Mszy Świętej na sali gimnastycznej odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego oraz pożegnania absolwentów klasy trzeciej Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie. Uroczystość poprowadzili uczniowie klasy drugiej szkoły zawodowej – Weronka Piluk i Maciej Kawecki. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu Polski krótkie słowa do zgromadzonych uczniów, nauczycieli i rodziców skierował dyrektor szkoły. Na początku wręczono świadectwa ukończenia szkoły zawodowej uczniom klasy trzeciej. Najwyższą średnią ocen ukończenia szkoły uzyskała Justyna Łojewska. .



Następnie dyrektor wraz z wychowawcami wręczyli świadectwa z wyróżnieniem. Otrzymali je: Patrycja Piech (1LO), Nikola Sikorska (1LO), Julia Rokosiewicz (2C), Mikołaj Rokosiewicz (2C), Maksymilian Sawicki (2C), Klaudia Kondzioła (2A), Natalia Habura (2A), Gabriela Gabryś (2A), Paula Fesz (1B), Wiktoria Sitarek (1B), Julia Sosnowska (1B), Kacper Bochnak (1C), Laura Sykuła (1C). Po wręczeniu świadectw były nagrody dla najlepszych uczniów. Najwyższą średnią ocen wśród uczniów gimnazjum, i tym samym tytuł najlepszego ucznia gimnazjum, uzyskała Klaudia Kondzioła. Najlepszym uczniem Liceum Ogólnokształcącego została Patrycja Piech, która została zgłoszona do Stypendium Prezesa Rady Ministrów, najlepszą uczennicą szkoły zawodowej została Klaudia Omietańska. Uczeń klasy pierwszej Liceum Ogólnokształcącego Szymon Dryja otrzymał nagrodę za wybitne osiągnięcia w szachach (Szymon został Mistrzem Dolnego Śląska i Mistrzem Polski)..




Wręczono również nagrodę za stu procentową frekwencję, którą osiągnęła Aleksandra Oruba z klasy 2C. Nagrodę Stowarzyszenia „Odbudujmy Sportem” dla Najlepszego Młodego Sportowca otrzymał bezapelacyjnie Szymon Dryja. Na koniec dyrektor wręczył nagrody i upominki dla uczniów klasy trzeciej szkoły zawodowej za godne reprezentowanie i sukcesy na szczeblu wojewódzkim. Nagrody za sukcesy w konkursach zawodowych otrzymały Natalia Szewczyk i Roksana Zielonka oraz Krzysztof Krawczyk, Norbert Kłosowski i Piotr Dziadyk. Również Komenda Hufca OHP w Przemkowie wręczyła podziękowania i nagrody za pracę uczniów w OHP. Po zakończeniu uroczystości uczniowie udali się z wychowawcami do klas, aby odebrać świadectwa. Udanego odpoczynku wakacyjnego!!!..



   
OSTATNIE POŻEGNANIE GIMNAZJALISTÓW

„Poloneza czas zacząć…” tymi słowami rozpoczęła się 22 czerwca ostatnia w historii Zespołu Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie uroczystość pożegnania absolwentów Publicznego Gimnazjum. Zgodnie z tradycją rozpoczęliśmy staropolskim polonezem przygotowanym przez panią Magdalenę Żuchowską-Jakubowską. Polonez okazał się przepięknym układem wykonanym perfekcyjnie przez trzecioklasistów. Na końcu poloneza każda para została przedstawiona z imienia i nazwiska. Po polonezie uczniowie podziękowali pani Magdalenie za pracę nad układem poloneza.



„Dla nas, uczniów klas trzecich gimnazjum, dzwonek szkolny zabrzmi po raz ostatni. Niebawem powiemy o sobie „Absolwenci Publicznego Gimnazjum w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie, rocznik 2017” – tymi słowami prowadzący, czyli Aleksandra Piotrowska i Patryk Skrobak, rozpoczęli oficjalną część uroczystości. Po wprowadzeniu sztandaru, słowa powitalne wygłosił dyrektor szkoły, pan Dariusz Dźwigaj. „Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy szczególnie dla Was i Waszych rodziców, ale jest niezwykle ważny również dla nas, nauczycieli i pracowników Zespołu Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie. Po raz ostatni w historii Zespołu Szkół żegnamy uczniów gimnazjum” rozpoczął swoje przemówienie dyrektor. „Staraliśmy się Wam przekazać wartości Naszej Patronki – Ireny Sendler, że „(…) ludzi dzieli się na dobrych i złych. Narodowość, rasa, religia nie mają znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem.” Mam nadzieje, iż te słowa Ireny Sendler będą Wam przyświecać przez całe życie” – kontynuował pan dyrektor. Cytując Edmunda Burke pan dyrektor przekazał młodzieży ważne przesłanie: „Aby zło zatriumfowało, wystarczy, by dobry człowiek niczego nie robił”, dlatego postępujcie tak, aby dobro triumfowało! Jestem głęboko przekonany, że tak będziecie żyć i postępować, i po wielu latach będą o Was mówić – to jest dobry człowiek!”.


Po przemówieniu dyrektora nastąpiło przekazanie sztandaru przez „stary” poczet sztandarowy (Damian Janus, Martyna Hubica, Izabela Denuszek) „nowemu” pocztowi sztandarowemu w składzie - Szymon Dryja, Klaudia Cirka, Patrycja Piech – wszyscy są uczniami klasy pierwszej Liceum Ogólnokształcącego. Po przekazaniu sztandaru dyrektor wraz z wychowawcami klas trzecich i Przewodniczącym Rady Miejskiej w Przemkowie, panem Januszem Matuszakiem wręczyli uczniom świadectwa z wyróżnieniem, zaś ich rodzicom listy gratulacyjne. Świadectwa z wyróżnieniem otrzymali:


Joanna Surzykiewicz 3A – 5,55
Katarzyna Wawryn 3A – 5,44
Malwina Knutelska 3A – 5,22
Jakub Żerebecki 3B – 5,22
Weronika Purgał 3B – 5,11
Angelika Maszczak 3A – 5,11
Patrycja Wątroba 3A – 5,11
Patrycja Oleksiuk 3B – 5,05
Zuzanna Furmańczyk 3B – 5,05
Julia Rybus 3C – 4,88
Józef Kaszowski 3B – 4,88
Nikola Drewniak 3C – 4,77


Po wręczeniu świadectw z wyróżnieniem uczniowie złożyli ślubowanie absolwentów. Kolejnym punktem było wręczenie nagród i podziękowań. Na początku nagrodę „Najlepszego Absolwenta”, który uzyskał najwyższą średnią ocen otrzymała Joanna Surzykiewicz. Nagrody za najwyższy wynik na egzaminie gimnazjalnym otrzymali: Malwina Knutelska, Grzegorz Smardzewski i Damian Janus. Nagrodę za działalność na rzecz Parafii Pw. Wniebowzięcia NMP w Przemkowie w imieniu księdza proboszcza wręczył ksiądz Michał Płończak. Nagrodę otrzymała Joanna Surzykiewicz. Nagrody ufundowane przez pana Zdzisława Janisio otrzymali Aleksandra Piotrowska i Patryk Skrobak za bardzo wysokie wyniki w nauce i działalność na rzecz środowiska. Podziękowania za okazaną pomoc przekazała pani Anna Krzezszewska, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Damianowi Janus, Marcinowi Jędrzejowskiemu i Patrycji Wątroba. Podziękowanie i nagrodę od Zespołu Opiekuńczo-Wychowawczego Świetlicy Caritas Pod Dobrym Aniołem” parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Przemkowie otrzymał Tomasz Paluszek. Nagrodę „Młody Sportowiec” od Stowarzyszenia „Odbudujmy Sportem” otrzymała Agata Prus. Nagrody za pracę w Poczcie Sztandarowym otrzymali - Damian Janus, Martyna Hubica, Izabela Denuszek, zaś za pracę „szkolnego fotografa” Zuzanna Furmańczyk, nagrodę za pracę w Samorządzie Uczniowskim – Klaudia Kurkowska. Była też nagroda za stu procentową frekwencję dla Filipa Dobek, a na końcu podziękowania dla uczniów za udział i sukcesy w konkursach. Po nagrodach dla uczniów głos w imieniu rodziców zabrały: Przewodnicząca Rady Rodziców pani Katarzyna Wocial i pani Natalia Adachowska. Dyrektor szkoły wręczył podziękowania i kwiaty rodzicom najbardziej zaangażowanym w pracę na rzecz szkoły.






Część artystyczną rozpoczęły Joasia Surzykiewicz i Kasia Wawryn „Pożegnaniem”, czyli pięknymi słowami pożegnania się uczniów ze szkołą, nauczycielami i swoimi kolegami. Piosenkę „Nasza klasa” wykonał uczeń klasy 3C, Krystian Amrozy. Weronika Purgał wierszem K.I. Gałczyńskiego podziękowała nauczycielom za ich trud i pracę, zaś Klaudia Mączka wykonała na saksofonie utwór Charliego Puth „Attention”. Na koniec Angelika Maszczak zaśpiewała piosenkę Kayah „Byłam różą”. I to był ostatni akcent naszej uroczystości.



   
Poszerzając horyzonty....

7. czerwca 2017 w II klasie Liceum Ogólnokształcącego i grupie osób uczęszczających na zajęcia z etyki w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie Hanna Miroś przeprowadziła zajęcia w ramach projektu "O Żydach i Żydówkach". Młodzież chętnie i z zainteresowaniem poznała, jak się okazało, nową dla siebie kulturę. Po wpisaniu hasła "Żydzi" w wyszukiwarkę najpierw natknęli się na internetową encyklopedię wikipedia, a następnie na nacjonalistyczne artykuły dotyczące Żydów.
Niemałą sensację wzbudzili w szkole, gdy podczas przerwy pytali znajomych o ich trzy pierwsze skojarzenia z Żydami i Żydówkami. Okazało się, że quiz uświadomił młodzieży, jak bardzo stereotypowa jest ich wiedza na temat kultury żydowskiej. Interesujące okazały się dla młodzieży uczestniczącej w warsztatach mity i fakty, które poszerzyły ich horyzonty.
Dużą przyjemność sprawiło uczniom wypisanie stereotypów nt. Żydów, następnie wyrwanie kartki, zgniecenie jej i wyrzucenie. Zauważyłam wtedy widoczną zmianę - poprzez odrzucenie ograniczeń otwarcie się na nowe. Kolejnym krokiem było odczytanie znaczenia swoich imion. Każdy najpierw z niekłamanym zainteresowaniem przećwiczył pisownię hebrajskiego (sic! od tyłu), następnie odczytał znaczenie swojego imienia. Uczniowie byli bardzo zaskoczeni, dowiadując się, skąd się wzięła część ciała między ustami i nosem. Równie interesująca była dla nich chansa. Każdy dostał "zadanie domowe", by w domu zjeść pistacje, morele, daktyle i orzechy. Z przyjemnością przystali na taki rodzaj zadania. Następnie odsłuchaliśmy nagranie szofaru, które zrobiło na nas duże wrażenie. Przenieśliśmy się w odległe miejsca. Niemało kłopotu sprawiło uczniom połączenie kropek, by dowiedzieć się, jak wygląda Amir i jego suka. Bardzo interesujące okazały się dla uczniów tradycje dotyczące święta: Szabat i Purim. Szczególnie dziewczęta zainteresował przepis Heleny Rubinstein na peelling cukrowy oraz tradycyjne stroje Żydówek z różnych stron świata. Wspólnie zastanowiliśmy się nad źródłami hejtu w naszym świecie i możliwościami walki z nim. Każde z nas dużo wyniosło z tych warsztatów, świetnie bawiliśmy się, ucząc się o innych, otaczających nas kulturach.


   
PROJEKT EDUKACYJNY UNICEF „PO PIERWSZE DZIECKO”

W czerwcu 2017r. Zespół Szkół im. I. Sendler w Przemkowie włączył się w kolejny projekt edukacyjny UNICEF, tym razem pod nazwą: „Po pierwsze dziecko”. Koordynatorem projektu został pedagog szkolny – pani Daria Sapian. Do projektu zostały wybrane trzy klasy – 2a, 1b i 1c. Projekt zajmuje się problemem dzieci uchodźców. Celem zajęć jest uświadomienie młodym ludziom skali problemu i walka ze stereotypami ciągle żyjącymi wśród społeczeństwa i podsycanymi przez media. Często zmęczone, głodne, brudne… Takie są dzieci, którym dzieciństwo zostało odebrane z powodu wojny. Zmuszone do opuszczenia swoich domów wyruszają w drogę, która, jak wierzą, przyniesie im lepsze życie. Niestety bardzo często nadzieje te okazują się płonne. Życie uchodźcy nie jest łatwe, a decyzja o ucieczce to ostateczność. UNICEF zachęca nas do poświęcenia uwagi tematowi dzieci uchodźców. Podstawą pomocy niesionej potrzebującym jest zrozumienie ich sytuacji. Wiedzę i postawy najlepiej kształtuje się od najmłodszych lat, dlatego tak ważne było, by zaangażować uczniów w dyskusję o sytuacji ich rówieśników, dla których dzieciństwo to nie zabawa i spotkania z przyjaciółmi w szkole, ale walka o przeżycie. Obecnie na świecie ponad 10 milionów uchodźców to dzieci. Największą grupę uchodźców stanowią ofiary wojny w Syrii oraz konfliktów zbrojnych w Afganistanie i Iraku. Mieszkańcy tych krajów uciekają przed wojną, prześladowaniami i reżimem. Uciekają by żyć! Warto pamiętać, że wojna wszędzie jest taka sama – bez względu na szerokość geograficzną, zawsze destabilizuje życie milionów ludzi. Przynosi cierpienie, ból, strach

   
TURNIEJ GIER I ZABAW LOGICZNO-MATEMATYCZNYCH

12 czerwca uczniowie klasy pierwszej Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie pod opieką pani Moniki Dźwigaj zorganizowali „Turniej gier i zabaw logiczno-matematycznych”. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego udzielali instrukcji na każdym z szesnastu stanowisk. Turniej był skierowany do uczniów szkół podstawowych. W turnieju wzięło udział 24 uczniów klas IV-VI Szkoły Podstawowej nr 1 pod opieką nauczycieli matematyki: Danuty Cwen i Ewy Kuźmiak. Przy każdym stoliku na uczestników Turnieju czekała inna gra matematyczna lub logiczna, były to: AntyWirus, Zwojnica, Wąż – wielościan, Othello, Kolorowy kod, Tanagram, Drewniana kostka sześcienna, Kwadrat z drewnianych elementów, IQ LINK, Kostka happy, 4 w rzędzie, Kamelot, Kostki sześcienne (łamigłówka z KANGURA), BLOKUS, Pentomino, Piramida – Tabliczka mnożenia. Przy każdym zadaniu uczniowie otrzymywali punkty, które zapisywane były na przygotowanych indywidualnych kartach uczestników. Jedenastu uczniów z najwyższym wynikiem otrzymało dyplom oraz upominki. Wyróżnijmy trzy czołowe miejsca, które zajęli: I miejsce – Michał Dźwigaj (kl. V B), II miejsce – Kamil Grygorczyk (kl. IV B) i III miejsce – Paula Komarnicka (kl. VI B). Turniej pokazał, iż można wspaniale bawić się matematyką i grami logicznymi. Turniej wzbudził na tyle emocji, że ponad dwie godziny zabaw upłynęły za szybko. Gry pochodziły z prywatnych zasobów uczniów, zasobów Zespołu Szkół, Szkoły Podstawowej nr 2 w Przemkowie oraz dzięki uprzejmości Państwu Przychockim ze sklepu „MARATO D. Przychocka, R. Przychocki”. Serdecznie dziękujemy!


   
ROZMOWY LITERATURY NA TEMAT MAMY

Ósme „Rozmowy Literatury na temat…” rozpoczął piękny walc w wykonaniu Wiktorii i Mikołaja. Prowadzący Maciej Mazur i Julia Kwaśniewska serdecznie powitali wszystkich obecnych na naszej Wieczornicy. „Dzisiejsze poświęcone zostanie motywowi bliskiemu sercu każdego człowieka, czyli MAMIE” – rozpoczęła Julia. „MAMA – to synonim miłości i dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia, wierności i przywiązania, przyjaźni i wiary w to wszystko, co piękne i szlachetne. Była natchnieniem dla poetów, artystów i kompozytorów. Opiewano ją w pieśniach, utrwalano na płótnie. I tę spracowaną i tę uśmiechniętą, radosną ze swojego macierzyństwa, i tę, która radość oddała swoim dzieciom”. Po oficjalnym rozpoczęciu uczennica klasy pierwszej Liceum Ogólnokształcącego w Przemkowie, Oliwia Zgrzebska wyrecytowała wiersz „Mojej Matce”. Tylko Ona na dźwięk słów ”Mamo smutno tu i obco…”, przytuli, utuli, otrze łzy, doradzi i pocieszy. Nic więc dziwnego, że i po latach każde dziecko, jak mówią słowa piosenki „W sercu swą matkę kołysze”. Angelika Maszczak zaśpiewała utwór wielkiej artystki Wioletty Villas „Do Ciebie Mamo”.



„Dzień Mamy” – to święto które, wszystkie dzieci i te pozostające jeszcze pod skrzydłami mamy i te, które już się usamodzielniły, powinny traktować jak Sacrum. Dlaczego? Odpowiedź znaleźliśmy w dwóch wierszach i piosence. Utwory zaprezentowali Joasia Surzykiewicz, Patrycja Wątroba i zespół ze Szkoły Podstawowej nr 1 pod opieką pani Barbary Kowalskiej w piosence „A ja wolę moją mamę”. Po zespole Małgosia Muszyńska zaprezentowała wiersz pt. „Kroniki” Konstantego Ildelfonsa Gałczyńskiego.


Mama! Za wszystko odpowiedzialna, bierze na siebie trudy dnia. Kocha miłością troskliwą. Dlatego ma prawo mądrze wymagać od nas, ma też prawo popełniać błędy. Często sobie tego nie uświadamiamy, doprowadzając do wielu nieporozumień. A przecież to jej obecność daje nam siłę, wiarę, poczucie bezpieczeństwa. Kolejne teksty literackie wykonani Mikołaj Rokosiewicz, Julia Rokosiewicz i Nikola Sikorska, a po nich obejrzeliśmy miniaturę teatralną w wykonaniu Patrycji Piech, Szymona Dryja i Oliwii Zgrzebskiej, a następnie zatańczyła Malwina Knutelska. Kolejna piosenka na temat mamy została wykonana w duecie mamy i córki, czyli pani Aneta Maszczak i Angelika Maszczak.


Wszyscy wiemy, że gra na instrumentach muzycznych to niełatwa sprawa. Jeśli jednak staje się ona pasją to wszystko musi się udać. Utwór na saksofonie wykonała Klaudia Mączka. Po niej wystąpił najmłodszy aktor Olgierd Więckowski. Po Olgierdzie wysłuchaliśmy kolejnych pięknych słów na temat Mamy w wierszach w wykonaniu Kasi Wawryn, Malwiny Knutelskiej, Barbary Skrzyńskiej i w piosence zaśpiewanej przez Patrycję Piech. Następnie obejrzeliśmy skecz z repertuaru kabaretu „Hrabi” w wykonaniu Julki, Karoliny i Mikołaja pt. „Mama Wandzia jedzie windą”. Monodram satyryczny, który przedstawił Hubert Masternak jest potwierdzeniem, iż troska o dziecko nie mija. Nawet gdy jest ono już dorosłe.



Na koniec wysłuchaliśmy mini koncertu w wykonaniu Angeliki Maszczak, Krystiana Amrozego, Szymona Dryja („List do M.” z repertuaru zespołu Dżem). Na koniec dyrektor Zespołu Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie pan Dariusz Dźwigaj podziękował za piękne i wzruszające przedstawienie, za ogromny talent młodych artystów oraz za wysiłek włożony w powstanie tak wspaniałego przedstawienia. Podziękował również paniom, które kolejny rok realizują „Rozmowy Literatury na temat…”, czyli pani Gizeli Smalec, pani Lucynie Pawłowskiej i pani Anecie Sołtysiak. Z wielu zaproszonych gości na nasze przedstawienie przybyli: Przewodniczący Rady Miejskiej pan Janusz Matuszak, radni Rady Miejskiej – pan Olgierd Zielonka, pani Irena Orłowska, pan Andrzej Wilczacki i pan Andrzej Wantuch, radni powiatowi – pani Wanda Żuchowska i pan Zdzisław Janisio, dyrektorzy szkół podstawowych. Serdecznie dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia!!!


   
PO RAZ KOLEJNY "ZNAM DZIEJE PRZEMKOWA"

6 czerwca 2017 r. odbył się po raz czternasty Gminny Konkurs Historyczny „Znam dzieje Przemkowa” pod patronatem Burmistrza Przemkowa. Organizatorem tegorocznej edycji konkursu była Szkoła Podstawowa nr 2 im. Wojska Polskiego w Przemkowie. W konkursie wzięły udział 3-osobowe drużyny reprezentujące szkoły z Gminy Przemków: Szkołę Podstawową nr 1, Szkołę Podstawową nr 2, Publiczną Szkołę Podstawową w Wysokiej oraz Publiczne Gimnazjum. Uczniowie rywalizowali w dwóch osobnych kategoriach: szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe. Wszystkie drużyny uczestniczyły w trzech konkurencjach: test wiedzy, „mapa i zabytki Przemkowa” oraz turniej wiedzy nt. postaci, wydarzeń i zabytków. Pracę uczniów na bieżąco obserwowało i oceniało jury pod przewodnictwem pana Wirgiliusza Babireckiego. Na zakończenie konkursu p. Kamila Tutko, reprezentująca Burmistrza Przemkowa oraz p. Wirgiliusz Babirecki, przewodniczący komisji konkursowej wręczyli uczestnikom konkursu puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe. Ostateczna punktacja w kategorii szkół podstawowych wyglądała następująco: szkoły podstawowe: 1 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Przemkowie, 2 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Przemkowie, 3 miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa w Wysokiej. W kategorii szkół ponadpodstawowych rywalizowali między sobą uczniowie Publicznego Gimnazjum podzieleni na trzy drużyny. I miejsce zajęła drużyna w składzie: Klaudia Kondzioła, Gabriela Gabryś i Maksymilian Sawicki. II miejsce – Natalia Habura, Rafał Czarnieńki, Kacper Bochnak. III miejsce – Joanna Surzykiewicz, Katarzyna Wawryn, Patryk Skrobak. Nagrody ufundowane zostały przez Burmistrza Przemkowa, Przemkowski Ośrodek Kultury i Bibliotekę, Spółdzielnię Mieszkaniową "Przemko" oraz Bank Spółdzielczy w Przemkowie. Gratulujemy wszystkim młodym uczestnikom konkursu ogromnej wiedzy na temat historii swojego miasta.


   
Strona 15 z 72 << < 12 13 14 15 16 17 18 > >>
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 14
Najnowszy Użytkownik: z_promocji