Zespół Szkół w Przemkowie
Nawigacja
Strona Główna
Wiem, umiem, rozumiem
ROBOTYKA
Wolontariat
TPD
Galeria
Twórczość uczniów
Linki
Kontakt ze szkołą
Wyszukiwarka
RODO
Nabór LO i BS I st.
BIP
TrochÄ™ o Wielkanocy...

TrochÄ™ o Wielkanocy...


Wielkanoc. Tak, to temat najnowszego felietonu, który powstaÅ‚ tylko dziÄ™ki temu, że po pierwszym nikt mnie nie wyrzuciÅ‚. Ten tekst bÄ™dzie, z racji na temat (wiem, że to dziwne) Å›miertelnie poważny i jeszcze bardziej nudny (tu już z racji nie na temat, ale na informacjÄ™). No, choć może nie do koÅ„ca... Nie chciaÅ‚bym zaczynać od tego, że Wielkanoc odbywa siÄ™ w pierwszÄ… niedzielÄ™ po pierwszej wiosennej peÅ‚ni Księżyca. No bo z tym nie jest tak do koÅ„ca, o nie. Jak w Wikipedii możemy siÄ™ dowiedzieć „Ta skomplikowana zasada jest w istocie przeÅ‚ożeniem na solarny w swej naturze kalendarz juliaÅ„ski konkretnej daty 15 Nisan z religijnego kalendarza hebrajskiego, który jest kalendarzem lunarno-solarnym. Data 15 Nisan wyznacza w kalendarzu hebrajskim poczÄ…tek Å›wiÄ™ta Paschy, wokół którego dziaÅ‚y siÄ™ wydarzenia zbawcze.” No dobrze. Tylko, że jak ktoÅ› chce siÄ™ o czymÅ› dowiedzieć (przynajmniej wedÅ‚ug mnie) powinien to dostać na talerzu, i że siÄ™ tak wyrażę już gastronomicznie, powinien zostać tym niesamodzielnie nakarmiony. Czyli bez filozoficznych zagadnieÅ„, które polegajÄ… tylko na tym, że im wiÄ™cej myÅ›limy – tym mniej wiemy. Ja postaram siÄ™ to opisać w sposób mniej wiÄ™cej ciekawy, by każdy wiedziaÅ‚ „Co i jak”.

Zanim przejdÄ™ do przeszÅ‚oÅ›ci zacznÄ™ od teraźniejszoÅ›ci. Czy wiecie, że uczestniczycie w prawdopodobnie najwczeÅ›niejszej Wielkanocy w waszym życiu ? Nie, nie jest to mój wymysÅ‚. Wielkanoc odbyć siÄ™ może NAJWCZEÅšNIEJ 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. Czyli, wÄ…tpliwe jest, byÅ›my doczekali wczeÅ›niejszej Wielkanocy w przeciÄ…gu 8 lat. Co ciekawe, Wielkanoc, jest jak SÅ‚oÅ„ce w UkÅ‚adzie SÅ‚onecznym – od daty tego Najważniejszego Å›wiÄ™ta (jego sens jest podstawÄ… wiary chrzeÅ›cijaÅ„skiej) zależne sÄ… m.in. Åšroda Popielcowa, ZesÅ‚anie Ducha ÅšwiÄ™tego, czy Boże CiaÅ‚o. Także możemy wiÄ™c powiedzieć że jest to iÅ›cie kulminacyjny moment życia KoÅ›cioÅ‚a. PrzejdÄ™ może do ciekawostek ogólnoÅ›wiatowych.

Wielkanoc, podobnie jak wszystkie ważne Å›wiÄ™ta, jest na caÅ‚ym Å›wiecie, obchodzona stosunkowo inaczej. W Niemczech, u naszych zachodnich sÄ…siadów, ÅšwiÄ™ta sÄ… raczej bardziej „metodÄ…” urlopu, niż przeżycia duchowego. Ich głównym zdaniem, jest – dla dzieci – szukanie jajek w ogrodzie (przeważnie jest to zajÄ™cie caÅ‚odniowe) – dla dorosÅ‚ych – spotkanie rodzinne. Nie Å›wiÄ™ci siÄ™ pokarmów – nie ma wielkich uroczystoÅ›ci. Ciekawiej sytuacja ma siÄ™ z...WÅ‚ochami. PrzeczytaÅ‚em ciekawe powiedzenie „Natale con tuoi, Pasqua con chi vuo” - Boże narodzenie spÄ™dzaj z rodzinÄ…, Wielkanoc - z kim chcesz. WÅ‚osi przeważnie spÄ™dzajÄ… Å›wiÄ™ta wiÄ™c – poza domem. I choć bardziej konserwatywni mogÄ… siÄ™ oburzyć to ja jawnie stwierdzam że jest to naprawdÄ™ interesujÄ…ca forma spÄ™dzania Å›wiÄ…t. Podróże odbywajÄ… siÄ™ w PoniedziaÅ‚ek Wielkanocny (u WÅ‚ochów "MaÅ‚a Wielkanoc"), czyli w dzieÅ„ gdzie ogólna radość jest jak najbardziej wskazana. Na Wielkanocnym stole w Italii podawana jest cielÄ™cina bÄ…dź baranina – w tej Å›wiÄ…tecznej dziedzinie lepsi jesteÅ›my tylko my. Ale tak na wszelki wypadek – gdyby ktoÅ› spróbowaÅ‚ wycieczek w poniedziaÅ‚ek – nie róbmy tego, u nas w ten dzieÅ„ można skoÅ„czyć bardzo...mokro. Tak jest w krajach, skÄ…d wywodzÄ… siÄ™ papież, i gdzie znajdujÄ™ siÄ™ Stolica Apostolska z której w każdÄ… Wielkanoc rozlega siÄ™ na caÅ‚y Å›wiat „Urbi et Orbi” – Miastu i Åšwiatu. A jak to jest na innych kontynentach ?
W Ameryce jest tylko jeden dzieÅ„ Å›wiÄ…t – Niedziela. Jak już tradycyjnie – tam również nie ma Å›wiÄ™conki. Amerykanie jak Å›wiÄ™tujÄ… tak jedzÄ… – ich głównym daniem, jest szynka z ziemniakami...ech...trochÄ™ jednostajne. Europejskiego ZajÄ…ca za Oceanem wygryzÅ‚ Królik, który wiedzie swój żywot Wielkanocnej zabawki dlatego, że w dawnych czasach bogini Eastre (Wielkanoc w ang. Easter) czczona byÅ‚a za poÅ›rednictwem... tak, królika wÅ‚aÅ›nie. Choć już w żadnej książce nie mogÄ™ znaleźć dlaczego, u licha, pogaÅ„ska bogini, miaÅ‚a wpÅ‚yw na najbardziej ChrzeÅ›cijaÅ„skie Å›wiÄ™to ? No cóż...Amerykanie to dziwny naród. W Stanach tego dnia odbywajÄ… siÄ™ uroczyste parady – najsÅ‚ynniejsza – to parada nowojorska. W Japonii...No tam nie ma Wielkanocy. Przynajmniej na razie. Czemu? Ponieważ mieszkaÅ„cu Kraju KwitnÄ…cej WiÅ›ni zaczynajÄ… przejmować od na Å›wiÄ™ta ! PrzykÅ‚adem jest Boże Narodzenie. Niestety – JapoÅ„czycy traktuje te Å›wiÄ™ta komercyjnie – na zasadzie „Koji o popatrz, a na tym Å›wiÄ™cie zarobimy fortunÄ™ !” – „No to dawaj do naszego kalendarza”. Boże Narodzenie jest oczywistym przykÅ‚adem takiego Å›wiÄ™ta, lecz Wielkanoc nie jest zbytnio „dochodowym” Å›wiÄ™tem – dlatego JapoÅ„czyków nie zbyt interesuje ten dzieÅ„.

I to może na tyle o podróżach. Teraz chciaÅ‚bym ostatnie pół kartki poÅ›wiÄ™cić na typowe symbole Wielkanocy. Pisanka może na poczÄ…tek – bo to najbardziej rozpowszechniona tradycja. Pisanki wzięły swój poczÄ…tek ...w Persji ! Czyli kraju jak najbardziej muzuÅ‚maÅ„skim, co jednak jest skojarzeniem jak najbardziej mylnym – bo przecież zwyczaj ten narodziÅ‚ siÄ™, nim ktokolwiek usÅ‚yszaÅ‚ o Wielkanocy. KiedyÅ› sÅ‚użące do dekoracji, dziÅ› w Wielkanoc niesione (w Polsce jak wiemy) do Å›wiÄ™conki symbolizujÄ… poczÄ…tek życia oraz nadziejÄ™. NadziejÄ™ na to że Chrystus zmartwychwstanie i wyjdzie z grobu niczym pisklÄ™ z jajka. W Polsce majÄ… one wiele wspólnego z opÅ‚atkiem. Czemu ? Bo to jajkiem dzielimy siÄ™ przed rozpoczÄ™ciem „wÅ‚aÅ›ciwych” Å›wiÄ…t. I tak samo jak przed tym grudniowym Å›wiÄ™tem, jest to symbol naszej wzajemnej sympatii, miÅ‚oÅ›ci i przyjaźni. PiÄ™kny Znak Pokoju. Tylko niech nikt nie spróbuje dzielić siÄ™ oryginalnym Jajeczkiem Faberge. Jajeczka Faberge to piÄ™knie wykonane, warte niekiedy, wiele milionów dolarów. Ich poczÄ…tki siÄ™gajÄ… carskiej Rosji, choć po wkroczeniu komunistów ze wzglÄ™du na „obalenie” wraz z carem Chrystusa w tym kraju, zwyczaj jakichkolwiek oficjalnych obchodów w Rosji zaniechano. Magia pisanek ogarnia wszystkich – istnieje aż 7 popularnych rodzajów jajek ( m.in. Kraszanki, Pisanki, Oklejanki, Nalepianki).

Ten wywód chciaÅ‚bym zakoÅ„czyć w taki oto sposób. Choć te Å›wiÄ™ta nie sÄ… tak komercyjne i nagÅ‚aÅ›niane, to sÄ… najważniejsze. Jest to tryumf ducha nad materiÄ…. Na tym Å›wiÄ™cie nie można zarobić materialnie, za to można siÄ™ wzbogacić duchowo. SÅ‚owa „Urbi et Orbi” niezmiennie wprowadzajÄ… w nostalgiÄ™, szczególnie gdy przypominamy sobie to ostatnie dla nas jako Polaków – to z marca 2005 roku, gdy ostatni raz zobaczyliÅ›my naszego papieża – Jana PawÅ‚a II. Nauczymy siÄ™, że nie wszystko co daje zysk materialny jest tylko dla nas dobre. Choć raz zatrzymajmy siÄ™. I wiem, że przede mnÄ… pisaÅ‚o tak miliony, a i tak nic to nie dawaÅ‚o, to ja ciÄ…gle bÄ™dÄ™ mówiÅ‚. Nie ma Å›wiÄ…t bez ducha i nie ma ducha bez ludzi. Zatrzymajmy siÄ™. Wszak maratony bywajÄ… groźne.


Buona Pasqua!

A.S.

   
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 14
Najnowszy Użytkownik: z_promocji