II Dolnośląska Edycja Komórkomanii Fundacji DKMS w Zespole Szkół w Przemkowie
Dodane przez z_promocji dnia 02/17/2019 11:45:30
"Pomaganie masz we krwi"

W dniu 23.11.2018r., w Zespole Szkół im Ireny Sendler w Przemkowie, została przeprowadzona rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego do bazy danych Fundacji DKMS, która jest największą bazą potencjalnych dawców szpiku w Polsce.
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych. Rozumiejąc powagę problemu, nasza społeczność szkolna również w tym roku włączyła się w akcję "Komórkomanii". Uczniowie wszystkich klas Zespołu Szkół, a także klas gimnazjalnych, VII i VIII SP nr 1 w Przemkowie zostali zaznajomieni z procedurą rejestracji potencjalnych Dawców DKMS oraz metodami pozyskania krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej oraz przeszczepu szpiku kostnego z talerza kości biodrowej. Dopełnieniem zajęć pedagogicznych były ulotki edukacyjne dla każdego ucznia, w których w bardzo przystępny sposób wyjaśniono omawiane procedury medyczne. Wolontariusze z Zespołu Szkół im. Ireny Sendler (Klaudia Kurkowska i Aleksandra Piotrowska z klasy II LO oraz Malwina Lipiec z klasy I LO) w dniu 23.11.2018r. w godzinach 9:00 - 17:30, pod opieką Małgorzaty Zawiłowicz - pedagoga szkolnego i Małgorzaty Basałygi - wychowawcy Ochotniczego Hufca Pracy w Przemkowie przeprowadziły rejestrację. Zarejestrowano 23 potencjalnych dawców wywodzących się spośród pełnoletnich uczniów i absolwentów Zespołu Szkół im. Ireny Sendler oraz rodziców uczniów. Za akcję informacyjna w środowisku lokalnym odpowiadali wolontariusze: Adrianna Jagielska z III LO oraz Dawid Miszkiewicz, Bartek Przybylski i Bartek Wyszyński z klasy 3c Gimnazjum ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Przemkowie.
Wszystkim, którzy zaangażowali się w tegoroczną "Komórkomanię" szkolni wolontariusze składają serdeczne podziękowania i zapraszają za rok, by "Pomogli... bo mogą..., mają to we krwi...".

Małgorzata Zawiłowicz