NIETYPOWE SPOTKANIE Z HISTORIĄ
Dodane przez z_promocji dnia 02/17/2019 11:40:14

Propozycja włączenia Zespołu Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie do projektu "Jednostka w wirach historii - losy indywidualne w uniwersalnym przekazie literatury faktu" realizowanego przez Ośrodek KARTA w Warszawie stała się dla uczniów okazją, do innego od typowej lekcji, spotkania z historią.
W dniu 6 listopada 2018 roku przedstawiciele "Karty" wraz z aktorami teatru Ochota przeprowadzili warsztaty historyczno-teatralne z uczniami klas I i II Liceum Ogólnokształcącego. 7 listopada warsztaty zostały podsumowane podczas spotkania otwartego dla środowiska lokalnego. Podczas tego spotkania, prowadząca je wicedyrektor ds. wydawniczych Ośrodka KARTA dr Aleksandra Janiszewska, przybliżyła mieszkańcom gminy Przemków działalność Ośrodka KARTA i zapoznała z wydawnictwami Ośrodka, a przede wszystkim w niezwykle interesujący sposób pokazała, jak procesy historyczne wpływają na życie zwykłych ludzi.
Warsztaty i spotkanie z pracownikami Ośrodka KARTA i aktorami teatru Ochota przyczyniły się do krytycznego i twórczego myślenia wśród uczestników projektu wobec historycznych tekstów źródłowych. Dzięki podjętym działaniom bliższe stały się dla młodzieży, jak i wielu osób dorosłych, losy jednostki wobec mechanizmów totalitaryzmu i wojny.
Projekt stał się możliwością pokazania odmiennej formy, od codziennej praktyki dydaktycznej, a jednocześnie wspomagającą, formą uzupełniania wiedzy z historii najnowszej. Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem odbiorców, był komentowany i poddawany analizie zarówno w szkole jak i w lokalnym środowisku. Jest on wartościowy pod względem poznawczym. Zawiera również pozytywne treści wychowawcze. Kształtuje odpowiednie postawy służące budowie państwa demokratycznego, wolnego od wszelkich szeroko rozumianych aspektów totalitaryzmu.