WYCIECZKA LICEALISTÓW DO WARSZAWY
Dodane przez z_promocji dnia 10/03/2018 21:09:52


W dniach 12.09 - 16.09.2018 r. grupa 15 licealistów (w tym członkowie "Koła młodego politologa") z Zespołu Szkół w Przemkowie pod opieką dyrektor Moniki Dźwigaj i prof. Stefana Dudry wzięła udział w wycieczce edukacyjnej do Warszawy, która była jednym z działań projektu "Przemkowski Licealista - aktywny obywatel w niepodległej Polsce". Projekt finansowany jest przez Fundację Santander Bank Polska w ramach programu grantowego "Bank Ambitnej Młodzieży".
Wyjazd do Warszawy nastąpił w późnych godzinach wieczornych, w środę 12 września 2018r.
Czwartek 13 września upłynął na intensywnych spacerach po stolicy. Odwiedziliśmy Fundację KARTA i poznaliśmy główne cele jej działalności. Następnie zwiedziliśmy Muzeum Pawiak oraz Muzeum Żydów Polskich POLIN. Wieczorem wszyscy uczestnicy wycieczki wzięli udział w zajęciach "Koła młodego politologa" prowadzonych przez prof. UZ Stefana Dudrę.


W piątek 14 września 2018 r. rano mieliśmy możliwość wejścia do Sejmu i Senatu. Zwiedzanie tych miejsc mogło się odbyć dzięki uprzejmości Biura Senatorskiego Pani Senator Doroty Czudowskiej. W trakcie wizyty w Parlamencie towarzyszyła nam Pani Poseł Ewa Szymańska.Po opuszczeniu Sejmu i Senatu udaliśmy się do Łazienek. Tam poza zwiedzaniem głównych atrakcji m.in. Pałac na Wyspie, Stara i Nowa Pomarańczarnia i Szkoła Podchorążych odbyła się krótka lekcja historii o polskich powstaniach narodowo-wyzwoleńczych. Po Łazienkach przeszliśmy pod Belweder i Pomnik Józefa Piłsudskiego. W kolejnych dniach zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego oraz odbyliśmy długi spacer Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem pod Pomnik Mikołaja Kopernika, aż do Placu Piłsudskiego. Po poznaniu historii Grobu Nieznanego Żołnierza i refleksjach przy Pomniku Smoleńskim nastąpiła chwila wytchnienia w Ogrodzie Saskim. Dalej skierowaliśmy się pod Pałac Prezydencki, Kolumnę Zygmunta i Zamek Królewski. Wieczorem mogliśmy spędzić miło czas na Warszawskiej Starówce. Ostatni dzień wycieczki to zwiedzanie Mauzoleum Męczeństwa przy Alei Szucha i możliwość obejrzenia wystawy dotyczącej niepodległości przy Ministerstwie Edukacji Narodowej. W niedzielę 16 września będąc na Powązkach złożyliśmy kwiaty na grobie Ireny Sendler - naszej patronki. Przed ostatnim wspólnym obiadem i podróżą do domu odwiedziliśmy Pałac Kultury i Nauki.

Główne cele wyjazdu to: uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości poprzez aktywizującą młodzież działalność edukacyjną; poznanie kraju, jego tradycji, zabytków, kultury i historii oraz poszerzenie wiedzy uczniów z zakresu walk o wolność i niepodległość. Ważną wartością dodaną wyjazdu była integracja uczniów LO w Przemkowie.


Dyrekcja i uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół w Przemkowie składają podziękowania Fundacji Santander Bank Polska za otrzymany grant, w ramach którego odbyła się wyżej opisana wycieczka edukacyjna.
Dziękujemy również Pani Senator Dorocie Czudowskiej i Pani Poseł Ewie Szymańskiej za możliwość zwiedzania Sejmu i Senatu.
Dziękujemy pracownikom Fundacji KARTA za miłe przyjęcie oraz Panu profesorowi Stefanowi Dudrze za wspólny wyjazd i polityczno-historyczne dyskusje w dzień i w czasie wieczornych posiedzeń w hostelowej stołówce.