MIĘDZYNARODOWY ZJAZD SZKÓŁ SENDLEROWSKICH
Dodane przez Dariusz_Dzwigaj dnia 09/16/2013 18:43:34

W dniach 18 – 21 czerwca 2013 r. odbył się w Warszawie Międzynarodowy Zjazd Szkół Sendlerowskich. Organizatorem i gospodarzem Zjazdu był Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 65 na warszawskiej Woli. W Zjeździe wzięło udział ponad stu uczniów, około 50 dyrektorów i nauczycieli z dwudziestu trzech szkół z całej Polski oraz dwóch szkół niemieckich. Jedną z 23 szkół uczestniczących w Zjeździe był Zespół Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie, noszący imię Ireny Sendler od 24 listopada 2011 roku. Naszą szkołę reprezentowała delegacja uczniów (Adrian Zakrzewski, Szymon Lewandowski, Natalia Biała, Oliwia Jagielska, Weronika Kearney) pod opieką Dariusza Dźwigaj i Ireny Orłowskiej. Patronem wszystkich szkół uczestniczących w Zjeździe jest Irena Sendler, która wraz ze swoimi współpracownikami uratowała w czasie II wojny światowej 2,5 tysiąca żydowskich dzieci.
Podczas Zjazdu mieliśmy okazję spotkać się z: panią Janiną Zgrzembską – córką naszej Patronki, panią Elżbietą Ficowską – jedną z 2,5 tysiąca ocalonych przez Irenę Sendler, panią Bożeną Urbanowicz-Gilbride – gościem honorowym zjazdu. Swoją obecnością w czasie trzydniowych uroczystości zaszczycili Zjazd m.in.: pan Mark Wening – Attache ds. Kultury Ambasady USA w Polsce, pan Dieter Reinl – Radca Kulturalny Ambasady Niemiec, pan Grzegorz Schetyna – Poseł na Sejm RP, pan Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka, pan Marcin Kierwiński – Poseł na Sejm RP, pan Andrzej Halicki – Poseł na Sejm RP, pan Michael Schudrich – Naczelny Rabin Polski.
Pierwszy dzień przebiegł na oficjalnych uroczystościach, które zostały uświetnione występem dziecięcego chóru ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 38 oraz chóru z wolskiej Parafii Prawosławnej p.w. św. Jana Klimaka. Były oficjalne wystąpienia zaproszonych gości, rozmowy, pytania oraz wspólne warsztaty plastyczne nawiązujące do idei głoszonych przez Irenę Sendler. Po uroczystej kolacji udaliśmy się na wieczorny spacer po królewskich Łazienkach.[DALSZA CZĘŚĆ - W CZYTAJ WIĘCEJ]



Rozszerzona zawarto newsa

Kolejnego dnia odbyliśmy wycieczkę „Śladami Ireny Sendler”. Na początku wszyscy uczestnicy złożyli wieniec oraz zapalili znicze na grobie Patronki na Powązkach. Później odwiedziliśmy miejsca w Warszawie związane z Ireną Sendler. Najbardziej wstrząsająca była wizyta przy resztkach muru oddzielającego getto od reszty Warszawy. Duże emocje wywołała wizyta na ul. Lekarskiej 9, czyli w domu, gdzie Irena Sendler zakopywała w butelkach karteczki z danymi wszystkich uratowanych dzieci. Możliwość ujrzenia słynnej jabłonki, pod którą pani Irena zakopała butelki była bezcenna, jak i również zobaczenie oraz wzięcie do ręki tych butelek. Tego się nie da opisać słowami. To prawdziwa historia istniejących ludzi. Na koniec udaliśmy się do Muzeum Żydów Polskich, gdzie w maju br. prezydent RP Bronisław Komorowski uroczyście otworzył Aleję im. Ireny Sendlerowej przed Muzeum. Po południu braliśmy udział w Domu Kultury „Działdowska” w Gali wręczenia medali „Dla ludzi czyniących dobro”. Nagrodzeni zostali ludzie szczególni, którzy całym swoim sercem służą innym: p. Bożenna Urbanowicz-Gilbride, p. Jerzy Owsiak, p. Ligia Krajewska, p. Mirosława Kątna, p. Lili Pohlmann, p. Grażyna Majer, p. Grażyna Liberadzka.


Czwartek upłynął w Centrum Nauki Kopernik oraz na zwiedzaniu Gmachu Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Widzieliśmy główna salę obrad w czasie pracy posłów. Można było zaobserwować posłów znanych z telewizji, poznać główne pomieszczenia Sejmu oraz poczuć na własnej skórze codzienność pracy i życia sejmu, ponieważ natknęliśmy się pod gmachem sejmu na jedną z tysiąca demonstracji – tym razem przeciwko rytualnemu ubojowi zwierząt. Wieczorem była Gala Talentów i pożegnalna kolacja.


Nasi uczniowie, następnego dnia, zwiedzili jeszcze Muzeum Powstania Warszawskiego. W czasie Zjazdu zobaczyliśmy również Stadion Narodowy, Grób Nieznanego Żołnierza, Starówkę, Plac Zamkowy, Pałac Prezydencki i wiele innych miejsc naszej stolicy. Uczniowie wraz z opiekunami mieli okazję nawiązać znajomości i przyjaźnie, współpracę z szkołami sendlerowskimi w Polsce i Niemczech. Dowiedzieliśmy się również, iż istnieje szkoła im. Ireny Sendler w Meksyku!
Na koniec chcemy podziękować Burmistrzowi Przemkowa panu Stanisławowi Pępkowskiemu za sfinansowanie przejazdu na Zjazd.