SZKOŁA, ZAWÓD, ŻYCIE....
Dodane przez Dariusz_Dzwigaj dnia 02/10/2011 09:48:44

Przed uczniami klas III Publicznego Gimnazjum ważny wybór, dotyczący szkoły ponadgimnazjalnej, a co się z tym wiąże niejednokrotnie i zawodu.
Aby lepiej przygotować uczniów do takich podjęcia tak ważnych decyzji szkoła realizuje zadania w zakresie orientacji zawodowej. Wzbogaca swoją bazę dydaktyczną odnośnie poradnictwa zawodowego i zawodoznawstwa. Uczniowie mają możliwość indywidualnych spotkań ze szkolnym doradcą zawodowym. Prowadzone są również zajęcia warsztatowe dla uczniów i badania ich predyspozycji zawodowych. Młody człowiek, który dobrze zna samego siebie podejmie z pewnością trafne decyzje dotyczące jego edukacyjno-zawodowej przyszłości.
Jednym z czynników warunkujących podjęcie decyzji edukacyjno-zawodowych jest także poznanie świata zawodów.


Rozszerzona zawarto newsa

W grudniu trzecioklasiści spotkali się z wykładowcą Uniwersytetu Zielonogórskiego, dr Adamem Górskim - historykiem, etnografikiem, epigrafikiem. Inicjatorem spotkania był szkolny doradca zawodowy, Monika Dźwigaj. Podczas dwugodzinnego wykładu gimnazjaliści poznali pracę naukowca - badacza, pasjonata archeologii.


W styczniu odbyło się spotkanie z przedstawicielem zawodu leśnik. Spotkanie zorganizowała Pani Lucyna Pawłowska - nauczyciel biblioteki.
Gościliśmy przedstawiciela Nadleśnictwa Chocianów, Pana inż. Pawła Pawłowskiego. Pan Paweł jest absolwentem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu - Wydział Leśny. Obecnie pracuje w Nadleśnictwie Chocianów w Dziale Gospodarki Leśnej. Zajmuje sie ochrona lasu, edukacją oraz przeciwdziałaniem pożarom.
W trakcie tego spotkania uczniowie klas III Publicznego Gimnazjum poznali ścieżki kształcenia, jakimi należy podążać chcąc w przyszłości zajmować się pracą w leśnictwie.

Zaproszony gość omówił działy gospodarki leśnej, pokazując przy tym szerokie spektrum możliwości zatrudnienia w leśnictwie. Pracę w instytucjach związanych z lasem znajdąm.in.: geodeci, gleboznawcy, biolodzy, chemicy, genetycy. Dowiedzieliśmy się, że ta popularna ostatnio dziedzina nauki ma duże zastosowanie w nasiennictwie. Nasz gość opowiedział o Leśnych Bankach Genów i drodze nasion do tych banków.
Nie zabrakło informacji o entomologii, ze szczególnym zwróceniem uwagi na metody ochrony lasu przed owadami. Uczniowie poznali również metody sadzenia lasów, ich oznaczania - podziału lasów, metody zbierania szyszek oraz dokonywania leśnych pomiarów.

Całej prezentacji towarzyszyła wystawa narzędzi pracy leśnika, tych sprzed lat i tych obecnie używanych. Uczniowie obejrzeli również mapy nadleśnictwa Chocianów, okazy zwierząt chronionych oraz mogli wziąć udział w konkursie polegającym na rozpoznaniu szyszek i gałązek drzew iglastych.
Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody, w wszyscy uczniowie biorący udział w prelekcji książeczki z informacjami o Nadleśnictwie Chocianów.
Dyrekcja i szkolny doradca zawodowy dziękują Nadleśnictwu Chocianów i Panu Pawłowi Pawłowskiemu za ciekawą prezentację leśnictwa, jako nauki przyrodniczej i działu gospodarki narodowej.



M.Dźwigaj, L. Pawłowska