"Moja firma w mojej gminie"
Dodane przez Dariusz_Dzwigaj dnia 02/17/2009 10:37:08

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół w Przemkowie przystąpili do realizacji projektu „Moja firma w mojej gminie”. Projekt realizuje fundacja VIRIBUS UNITIS we współpracy z wykładowcami Akademii Ekonomicznej w Katowicach, Europe Direct w Legnicy oraz Dolnośląską Izbą Rolniczą, a finansowany jest on ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego – Program Operacyjny Kapitał Ludzki.
Nasza szkoła jako jedna z dziesięciu w województwie dolnośląskim została zakwalifikowana do realizacji projektu „Moja firma w mojej gminie”. Koordynatorem projektu będzie nauczycielka podstaw przedsiębiorczości, pani Monika Dźwigaj. Pomagać będą jej dwaj uczniowie-liderzy: Szymon Światłowicz i Paweł Zimoląg.
Projekt będzie realizowany przez nauczyciela podstaw przedsiębiorczości oraz wybraną grupę uczniów (25- 30 osób). Rozpocznie się on od szkoleń tradycyjnych, odbywających się w Legnicy. Szkolenie tradycyjne zostało podzielone na 2 dni tematyczne. W szkoleniach tradycyjnych uczestniczy nauczyciel i 2 uczniów-liderów, wytypowanych przez opiekuna. Po pierwszym i drugim dniu szkolenia, nauczyciel i 2 uczniów przeprowadzają spotkania szkoleniowe w naszej szkole dla pozostałych uczniów - uczestników projektu. W czasie spotkań nauczyciel przekazuje uczniom podstawowe informacje merytoryczne potrzebne do zrealizowania zadań na witrynie oraz informacje, w jaki sposób należy wykonać zadania na witrynie szkoleniowej. 2 uczniów-liderów pełni rolę wspierającą nauczyciela w czasie spotkania oraz wspiera uczniów w czasie realizowania zadań podczas pracy z witryną (podczas gry symulacyjnej). Nauczyciel przekaże wszystkim uczniom materiały szkoleniowe otrzymane podczas szkoleń tradycyjnych. Dzięki temu uczniowie w szkole nabędą tych samych wiadomości oraz dostaną te same materiały pomocnicze, które otrzymali uczniowie- liderzy w czasie pierwszego szkolenia w Legnicy.
Poprzez witrynę internetową uczniowie będą uczestniczyć w grze symulacyjnej. Z pomocą nauczycieli będą wykonywać 4 zadania prze 5 miesięcy, w wyniku których nauczą się zakładać własną firmę oraz uzyskają szeroką wiedzę z zakresu ekonomii: strategii rozwoju regionalnego i lokalnego, badań rynku i marketingu.
Wiedza ta w połączeniu z praktycznymi aspektami, które uczniowie opanują w części e-learningowej, przyczyni się do zwiększenia postaw przedsiębiorczości wśród młodzieży, pogłębienia świadomości ekonomicznej, zwiększenia konkurencyjności i elastyczności młodych ludzi na rynku pracy oraz przygotuje ich do założenia własnej firmy.
Ostatnim zadaniem uczestników projektu będzie organizacja „Dnia Przedsiębiorczości”, które będzie 1-dniową imprezą podsumowującą działania edukacyjne w ramach projektu.
Szkoły uczestniczące w projekcie za realizację zadań będą otrzymywać punkty. W każdym cyklu będą przyznane 3 nagrody dla najlepszych szkół (projektory, tablice multimedialne, aparaty cyfrowe, odtwarzacze DVD). Ponadto nagrody otrzymają uczniowie ze zwycięskich szkół. Będą to m.in. plecaki, pamięci zewnętrzne.
Życzymy powodzenia w realizacji projektu.