X Wymiana młodzieży polsko - niemieckiej
Dodane przez Irena_Orlowska dnia 03/31/2008 17:57:14

10 lat wymiany - Jubileuszowe podsumowanie
Od 10 lat ma miejsce wymiana młodzieży polsko- niemieckiej pomiędzy
Realschule w Lügde a szkołami w Przemkowie. Ten wyjątkowy jubileusz miał wyjątkowy polski program.
Realizatorami programu ze strony polskiej byli nauczyciele Zespołu Szkół w Przemkowie: Irena Orłowska, Jolanta Falkowska oraz Piotr Zbiegień. Ze strony niemieckiej - nauczyciele Realschule w Lügde: Karl Lohre i Heike Ufkes.
W tym roku udział w wymianie brało 21 uczniów gimnazjum z Zespołu Szkół w Przemkowie oraz 19 uczniów Realschule w Lügde.

W poniedziałek, 10 marca br. wieczorem, w świetlicy ZS przywitaliśmy gości z Niemiec kolacją, podczas której przydzielono każdego niemieckiego ucznia do polskiej rodziny. Po omówieniu harmonogramu i krótkim spotkaniu integracyjnym rodzice zabrali dzieci do domów na nocleg. Rano, we wtorek 11 marca, wyjechaliśmy na czterodniową wycieczkę po Ziemi Małopolskiej. Pilota i przewodników zapewniło nam BTS KLEKS z Głogowa. Po południu tego samego dnia zwiedziliśmy Muzeum w Oświęcimiu. Grupę niemiecką poprowadził przewodnik, który tłumaczył informacje na język niemiecki. Wieczorem dojechaliśmy do Wadowic, gdzie byliśmy przed domem rodzinnym Karola Wojtyły. Do schroniska "KLEKS" w Zawadzie Lanckorońskiej dotarliśmy późnym wieczorem, gdzie czekał na nas gorący posiłek. Po nim rozlokowaliśmy się w pokojach.

12 marca w środę, po śniadaniu, udaliśmy się do Zakopanego. W pięknej, słonecznej pogodzie, wśród niezapomnianych widoków Tatr zwiedziliśmy, m.in. Bachledówkę, Gubałówkę , Pęksowy Zbrzyzek, Krupówki, Wielką Krokiew, Jaszczurówkę. Po powrocie do schroniska i obiadokolacji odbyły się integracyjne zajęcia plastyczne.
Członkowie wymiany, w grupach międzynarodowych, wykonywali na brystolu pisanki, wykorzystując rożne techniki plastyczne. Posłużyły one za dekorację w SP nr 2.
Następnego dnia, w czwartek 13 marca, pojechaliśmy do Krakowa. Dawna stolica nie skąpiła nam deszczu. Mimo niesprzyjającej aury udało nam się zwiedzić, m.in.: Planty Krakowskie, Collegium Maius, Rynek Krakowski, Kościół Mariacki, Muzeum Czartoryskich, Wawel, Katedrę Wawelską, Kościół Na Skałce, z Kryptą wybitnych Polaków. Wieczorem, po obiadokolacji, odbyły się kolejne zajęcia integracyjne. Tym razem młodzież musiała wykazać się zdolnościami pantomimicznymi, by przedstawić przysłowia polskie i niemieckie.

W piątek, 14 marca, po śniadaniu opuściliśmy schronisko. W drodze powrotnej do Przemkowa odwiedziliśmy Wieliczkę, gdzie zwiedziliśmy Kopalnię Soli. Również tutaj grupa niemiecka miała przewodnika w języku niemieckim. Podczas całej wycieczki wspomagał nas pan Piotr Zbiegień, który przekładał na jezyk niemiecki informacje pilota i polskich przewodników. Do Przemkowa dotarliśmy późnym wieczorem.
W progach Szkoły Podstawowej nr 2 witali nas rodzice i organizatorzy
uroczystości 10-lecia wymiany młodzieży polsko - niemieckiej. Głównym jej animatorem był dyrektor SP nr 2 w Przemkowie, pan Jerzy Janas. Wraz z pracownikami szkoły przygotował okazałe i wystawne przyjęcie, tak pod względem programowym jak i kulinarnym. Gala miała miejsce w sali gimnastycznej szkoły. Składała się na nią część oficjalna : prezentacja multimedialna, czyli 10 lat wymiany w obiektywie, opracowana przez p. Irenę Orłowską, którą komentowali Jerzy Janas i autorka prezentacji. Swoje umiejętności artystyczne przedstawili, w przerwach pokazu, Ola Kleszczewnik, Igor Herbut, Demian Gela, Paulina Janas, Julia Kocur, Żaneta Siemaszko, Erwin Jasic oraz Chór Gospel pod dyrekcją p. Pawła Juchoma. Na zakończenie części oficjalnej p. Jerzy Janas i p. Irena Orłowska wręczyli podziękowania wszystkim przyjaciołom wymiany, zarówno ze strony polskiej jak i niemieckiej. Po czym organizatorzy, młodzież, rodzice oraz goście zaproszeni podzielili się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi wymiany i jej historii na przestrzeni 10 lat.

W sobotę rano, 15 marca, pożegnaliśmy gości z Lügde.
Organizatorzy jeszcze raz dziękują rodzicom uczniów z Zespołu Szkół w Przemkowie, biorących udział w wymianie, za bardzo duże zaangażowanie w prawidłowy jej przebieg oraz PNWM w Warszawie za główne dofinansowanie programu wymiany.

Irena Orłowska